Poradnik dla przygotowujących się do lotu

News

Przygotowanie się do lotu nie należy wcale do czynności skomplikowanych, choć oczywiście przebiega sprawnie przede wszystkim wówczas, gdy możemy stosować się do konkretnych zasad. Na pierwszy plan wysuwa się to, że przy rezerwacji biletu konieczne jest informowanie linii lotniczych o własnych potrzebach. Osoby niepełnoletnie, które podróżują samotnie mogą liczyć na asystę polecaną również niepełnosprawnym. Odpowiednio wcześnie warto też wspomnieć o konieczności zabrania na pokład lekarstw oraz sprzętu pomocniczego takiego, jak wózek inwalidzki. Jeszcze przed przyjazdem na lotnisko warto też skontaktować się z przewoźnikiem, aby potwierdzić informacje o locie, w domu warto też naładować baterie w tych urządzeniach elektronicznych, które chce się zabrać ze sobą w podróż.

Nie można też zapominać o tym, że nie tylko podczas startu, ale również podczas lądowania samolotu wszystkie powinny zostać wyłączone. Samemu pakowaniu również warto poświęcić nieco uwagi. Na pierwszy plan wysuwają się zasady związane z bagażem podręcznym, te bowiem powinny być przestrzegane ze szczególną starannością. Nie tylko płyny, ale również żele i aerozole powinny być przechowywane w pojemnikach, których objętość nie przekracza 100 mililitrów. Umieszcza się je w przeźroczystej zamykanej plastikowej torbie pamiętając, że i jej objętość nie może przekraczać jednego litra. Każdy pasażer może posiadać jedynie jedną torebkę, przed lotem dobrze jest też upewnić się, jakie są przepisy charakterystyczne dla poszczególnych lotnisk odnoszące się do objętości wnoszonych na pokład samolotu płynów, aerozoli oraz żelów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do produktów, które zostały zakupione w sklepach bezcłowych.

Dozwolony jest transport lekarstw w płynie, mleka dla noworodków, insuliny oraz pokarmu dla dzieci, w każdym z wymienionych przypadków należy jednak poinformować o posiadaniu takich produktów w trakcie trwania kontroli bezpieczeństwa. Zarówno bagaż podręczny, jak i rejestrowany powinien być odpowiednio oznakowany, przed jego skompletowaniem warto zaś zapoznać się z listą przedmiotów zabronionych, których transport nie jest dopuszczony bez względu na okoliczności. Kolejnym krokiem, który z pewnością ułatwi odbywanie lotu w miłej atmosferze jest skompletowanie wygodnego ubioru. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na buty, sprzączki pasków oraz inne metalowe elementy ubioru, może bowiem zdarzyć się tak, że w czasie kontroli bezpieczeństwa aktywują one wykrywacz metalu.

O czym należy pamiętać pakując się na wyjazd?Jeśli tylko pozwalają na to czas i charakter podróży, wskazane jest ubranie się w sposób nie tylko luźny, ale również wygodny. Przed pojawieniem się na lotnisku warto też upewnić się, czy posiadamy niezbędne dokumenty. Ich brak uniemożliwi nam lot, nie warto więc podejmować niepotrzebnego ryzyka. Jeszcze przed wyjazdem dobrze też zapoznać się z planem lotniska i terminalu, zawsze warto też pamiętać o odpowiednim odstępie czasowym. Zazwyczaj wynosi on 120 minut, choć niektórzy przewoźnicy oczekują, że pasażerowie pojawią się jeszcze wcześniej. Sama odprawa zazwyczaj odbywa się dwie godziny przed godziną wylotu, a jej zakończenie ma miejsce około czterdziestu minut przed odlotem samolotu. Najłatwiej dokonać jej kierując się w stronę informujących o lotach monitorów. Przed wejściem na sam pokład należy liczyć się z koniecznością poddania się kontroli bezpieczeństwa.