O czym pamiętać podróżując samolotem z dzieckiem?

News

Osoby, które przygotowują się do podróży samolotem z dzieckiem powinny mieć świadomość tego, że wszystkie kwestie z nią związane są zawsze regulowane przez przepisy linii lotniczych. Pewne zasady są stałe, jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wykonujemy nasze obowiązki tak, jak powinniśmy, powinniśmy zapoznać się z nimi jeszcze przed podróżą. Co do zasady nie tylko niemowlęta, ale również dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia nie posiadają w samolocie osobnego miejsca. Podróżują na kolanach rodziców, a jeśli w podróż wybieramy się korzystając z tak zwanych tanich linii lotniczych, musimy liczyć się również z tym, że maluchowi nie będzie przysługiwało prawo do bagażu kabinowego i podręcznego. W tym wypadku konieczne jest jednak poczynienie pewnego zastrzeżenia, przepisy różnią się bowiem między sobą i są uzależnione od decyzji podejmowanych przez konkretnych przewoźników.

Współcześnie coraz więcej linii lotniczych stwarza też możliwość wykupienia dziecku specjalnej asysty ze strony personelu pokładowego. Opieka w takim wypadku rozpoczyna się już na etapie odprawy i kontroli bezpieczeństwa, a kończy się w porcie docelowym, gdzie dziecko zostaje przekazane osobie wyznaczonej przez jego opiekuna. Bardzo często rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z tej opcji wyłącznie po podpisaniu specjalnego oświadczenia. Nie brakuje linii lotniczych, które zgadzają się, aby od pewnego wieku dzieci podróżowały całkowicie bez opieki, również w takim wypadku niezbędne jest jednak podpisanie odpowiedniego oświadczenia. Podróż z maluchem wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, zdecydowana większość przewoźników stara się je jednak ograniczyć wprowadzając zniżki na bilety dla maluchów. Pewne udogodnienia pojawiają się również na samych lotniskach i to pomimo dość surowych zasad odnoszących się tak do przewozu płynów i pokarmów, jak i napojów przez rodziców.

Produkty tego typu nie muszą być pakowane w plastikowe woreczki, należy jednak zgłosić je na odprawie. Na pokład można zabrać nawet wózek dziecięcy, choć musi być on w odpowiedni sposób oznakowany. O małych podróżnych troszczą się zresztą nie tylko sami przewoźnicy, ale i porty lotnicze, systematycznie rośnie więc liczba tych, które mogą się pochwalić odpowiednio wyposażonymi pokojami przeznaczonymi dla rodziców podróżujących z maluchami. Można tu przeprowadzić podstawowe zabiegi higieniczne ciesząc się z komfortowych warunków, jakie zostały w tym celu stworzone. Kąciki dla dzieci znajdują się też w halach odlotów, można więc zaszyć się w nich już po odprawie. Często można tam również oglądać płytę lotniska, co dzieciom bardzo się podoba.